bmjpyl

bmjpyl

bmjpyl

bmjpyl

۱۸ مطلب در شهریور ۱۳۹۷ ثبت شده است

رویدادهای نجومی اولین ماه پاییز را بشناسید

شنبه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۷، ۱۲:۲۹ ق.ظ | bmjpyl bmjpyl
ریلِی: آنتی گوشی هوشمندی برای کودکان که همچون واکی تاکی عمل می‌کند

جعفری عضو انجمن نجوم ایران در مورد رویدادهای نجومی مهرماه توضیح داد: روز اول مهر و با شروع فصل پاییز، اعتدال پاییزی واقع می شود که یکی از محل های تلاقی دایره البروج و استوای سماوی است.
اعتدال پاییزی در ستاره ‌شناسی به لحظه‌ ای گفته می ‌شود که خورشید از صفحه استوای زمین می‌ گذرد و به سمت جنوب آسمان می‌رود.
به واقع هر سال دو اعتدال بهاری و پاییزی رخ می دهد؛ از دیدگاه نجومی دایره البروج که مسیر حرکت ظاهری سالانه خورشید نسبت به زمین روی آسمان است با دایره بزرگ استوای آسمان که از امتداد استوای زمین و ترسیم آن بر کره آسمان بدست می آید، 23.5 درجه زاویه دارند. حاصل تقاطع این دو دایره (استوای آسمان و دایره البروج) دو نقطه تقاطع است که به نقاط اعتدالین مشهور بوده و یکی اعتدال پاییزی و دیگری اعتدال بهاری است.
اعتدال پاییزی در شرایطی صورت می گیرد که ساکنان نیمکره جنوبی زمین در آستانه فصل بهار هستند.
جعفری همچنین گفت: سوم مهر نیز شاهد بدر کامل ماه خواهیم بود که فرصت خوبی برای منجمان به ویژه برای عکاسی خواهد بود.
این کیهان شناس با اشاره به در پیش بودن بارش شهابی در 16 مهر افزود: بارش های شهابی مختلفی سالانه روی می دهد که منشا آن یک دنباله دار است، دنباله دارها تکه های عظیمی از سنگ و یخ هستند که در مدارهایی به دور خورشید حرکت می کنند.
ذرات جدا شده از این دنباله دارها در فضا معلق می مانند؛ وقتی زمین از میان توده ذرات به جا مانده از دنباله دارها عبور می کند، تعدادی از آن ها وارد جو زمین می شوند و در مجاورت اکسیژن زمین می سوزند که به این پدیده شهاب می گوییم. از آنجا که تعداد شهاب ها در این تاریخ های خاص بسیار زیاد می شود با نام بارش شهابی در عرف نجوم نامیده می شود.
این عضو انجمن نجوم ایران ادامه داد: بارش شهابی 16 مهر با عبور زمین از میان رد دنباله دار «جیاکوبینی زینر» به وقوع می پیوندد که به آن بارش شهابی اژدهایی می گویند و کانون این بارش در صورت فلکی اژدها قرار دارد.
وی یادآور شد: بارش های شهابی بدون نیاز به ابزار نجومی و با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است؛ فقط باید خارج از شهر و جایی دور از آلودگی های نوری و در وضعیتی باشد که ماه کامل در آسمان نیست.

***مقارنه ماه با مشتری، زحل و مریخ
جعفری در مورد رویداد بعدی نجومی در مهرماه توضیح داد: مقارنه ماه با مشتری، زحل و مریخ از دیگر رویدادهای نجومی است که در مهرماه به وقوع می پیوندد.
این داور مسابقه نجومی استارکاپ در مورد پدیده نجومی مقارنه نیز گفت: مقارنه زمانی روی می دهد که هر دو جرم در آسمان از نظر ظاهری در فاصله ای کمتر از 7 درجه از یکدیگر قرار گیرند که موقعیت مناسبی از نظر رصد و عکاسی برای علاقمندان به نجوم است.
وی گفت: 19 مهر مقارنه ماه با مشتری، 22 مهر مقارنه ماه با سیاره زحل و 26 مهر مقارنه ماه با مریخ را داریم، از آنجا که مریخ سیاره سرخ رنگی است، مقارنه آن در کنار ماه با نوری که دارد فرصت بسیار مناسبی برای عکاسی به دست خواهد دارد.
جعفری افزو‌د: همچنین دو روز آخر مهرماه یعنی 29 و 30 مهر بارش شهابی جباری را داریم که منشا آن دنباله داری به نام هالی پی 1 است و کانون آن در صورت فلکی جبار که به این نام خوانده می شود.

 

5656

منبع

ساعت هوشمند Falster 2 اسکاگن با قیمت ۲۷۵ دلار به‌فروش می‌رسد

جمعه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۷، ۱۲:۲۹ ق.ظ | bmjpyl bmjpyl
اطلاعات جدیدی از آیفون های ۲۰۱۸ به بیرون درز کرد

قیمت ساعت هوشمند فالستر ۲ اسکاگن مشخص شد. قیمت فالستر ۲ از سوی اسکاگن ۲۷۵ دلار مشخص شد و تمام مدل‌های قبلی فالستر نیز با قیمت تخفیف‌خورده‌ی ۱۹۹ دلار به‌فروش می‌رسند.منبع

تاریخ انتشار نسخه نهایی iOS 12 اپل مشخص شد / همین حالا دانلود کنید!

پنجشنبه, ۲۹ شهریور ۱۳۹۷، ۱۲:۳۳ ق.ظ | bmjpyl bmjpyl
تبدیل گروه‌های خونی «آ» و «ب» به «او»

اپل تاریخ انتشار نسخه نهایی iOS 12 را ۲۶ شهریورماه اعلام کرد. با این‌حال می‌توانید همین حالا نسخه نهایی را دانلود و روی آیفون یا آی‌پد خود نصب کنید.0
در مراسم معرفی آیفون‌های جدید، اپل همچنین اعلام کرد نسخه نهایی iOS 12 قرار است ۲۶ شهریورماه برای کاربران منتشر شود. با این‌حال نیازی به صبر کردن ندارید و می‌توانید همین حالا نسخه نهایی GM را دانلود و نصب کنید.iOS 12 امکانات جدید زیادی مانند بهبود قابلیت واقعیت افزوده، ساخت میموجی، اعلان‌های بهتر، سیری هوشمندتر، کنترل استفاده از اپلیکیشن‌ها و … را به همراه آورده که می‌توانید لیست کامل تغییرات را در این مطلب بخوانید.اپل معمولاً نسخه‌ای تحت عنوان Golden Master یا GM را کمی پیش از عرضه نسخه عمومی برای کاربران حاضر در برنامه آزمایشی خود منتشر می‌کند و حالا می‌توانید پیش از سایرین آن را دریافت کنید. با این‌حال توصیه می‌کنیم پیش از هر کاری از آیفون خود از طریق آی‌تونز نسخه پشتیبان یا همان بکاپ تهیه کنید. حالا می‌توانید طبق مراحل زیر نسخه نهایی iOS 12 را نصب کنید.منبع

۶۴ بیتی شدن ساعت جدید اپل

چهارشنبه, ۲۸ شهریور ۱۳۹۷، ۱۲:۲۸ ق.ظ | bmjpyl bmjpyl
گجت پوشیدنی با قابلیت خواندن افکار ساخته شد

کمتر از 24 ساعت مانده به رونمایی از محصولات جدید، گفته می‌شود ساعت جدید با معماری 64 بیتی طراحی‌شده و پس از آیفون، آی پد و مک، اپل واچ نیز وارد فاز جدید شده و پردازنده آن فقط اپلیکیشن‌های 64 بیتی را پشتیبانی فنی می‌کند.بنابراین آنچه تحت 32 بیت ساخته‌شده باید، نسخه 64 بیتش دانلود شده و نصب شود، در غیر این صورت کار نخواهد کرد.البته اپل واچ سری 3 همچنان با 32 بیت کار خواهد کرد.از سوی دیگر ساعت جدید چهره جدید به خود گرفته و هرچند ازنظر فیزیکی تغییری نکرده، اما شکل داخل صفحه با چهره‌های جدید طراحی‌شده است.همچنین گفته می‌شود آیفون ایکس اس مکس 208 گرم وزن داشته و سنگین‌ترین آیفون تاریخ خواهد بود.
منبع

موسس استارتاپ علی‌بابا بازنشسته می‌شود

دوشنبه, ۲۶ شهریور ۱۳۹۷، ۱۲:۳۷ ق.ظ | bmjpyl bmjpyl
کانن از SX740 HS با قابلیت فیلمبرداری 4K رونمایی کرد

به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت،"جک ما"(Jack Ma) کارآفرین، صنعتگر و مدیر ارشد اجرایی چینی است، که گروه دانش‌بنیان علی‌بابا را تأسیس نمود.

وی در حال حاضر به‌عنوان مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره گروه علی‌بابا فعالیت می‌کند.

این کارآفرین چینی "در مصاحبه با مجله "نیویورک‌تایمز"(New York Times ) اعلام کرد که روز دوشنبه بازنشسته خواهد شد و مدیریت ارشد اجرایی "علی‌بابا" را برای همیشه کنار خواهد گذاشت.

تاسیس "علی‌بابا"، "جک ما" را با ثروت ۴۰ میلیارد دلار به ثروتمندترین مرد چین تبدیل کرد.

وی روز دوشنبه در جشن تولد ۵۴ سالگی خود مدیریت این شرکت را ترک خواهد گفت.

 "ما" در جوانی سه بار در آزمون ورودی دانشگاه چینی رد شد. در نهایت، در مؤسسه دبیری "هانگزو" که در حال حاضر به عنوان دانشگاه "هانگزو" شناخته می‌شود رفت و در سال ۱۹۸۸ با رشته دبیری انگلیسی فارغ‌التحصیل شد. وی پس از فارغ‌التحصیلی، مدرس انگلیسی و تجارت بین‌المللی در دانشگاه "هانگزو دیانزی" شد.

جالب است که این مرد چینی پس از فارغ‌التحصیلی برای فعالیت در ۳۰ شغل مختلف اقدام کرد که در همه آن‌ها رد شد.  به عنوان مثال، مجموعه رستوران‌های "کی اف‌ سی" جک ما را در دورانی که به دنبال شغل برای خود بود، به علت قد کوتاه و لاغر اندام بودنش استخدام نکرد.

گروه علی بابا در سال ۱۹۹۹ در آپارتمان مدیر عامل امروز این شرکت جک ما در پکن افتتاح شد. جک ما در خصوص تاسیس "علی‌بابا" توضیح می‌دهد: یک روز در "سانفرانسیسکو" در کافی شاپ نشسته بودم و فکر می‌کردم که اسم علی بابا خوبه و هنگامی که گارسون آمد از وی پرسیدم علی بابا را می‌شناسی؟جواب داد بله می‌شناسم، پرسیدم در موردش چه می‌دانی؟ گفت علی بابا و ۴۰ دزد و من گفتم آره خودشه! به خیابان رفتم و از عابران که از ملیت‌های مختلفی چون هندی، آلمانی، چینی، ژاپنی و ... بودند همین سؤال را پرسیدم و همگی همان جواب را دادند. علی بابا به راحتی تلفظ می‌شود و در همه جهان نیز شناخته شده‌ است.

"گروه علی‌بابا "(Alibaba Group) یک شرکت تجارت الکترونیک چینی است در زمینه‌هایی چون: فروشگاه اینترنتی، یک سیستم خرده فروشی، و رایانش ابری فعالیت می‌کند.

"علی‌بابا" همواره به "آمازون چین" معروف بوده است.

این شرکت برای اولین بار در سال ۲۰۰۱ به سودآوری رسید. وب‌سایت علی‌بابا جزء معروف‌ترین سایت‌های دنیا است که به ارائه کالا به مردم می‌پردازد.

انتهای پیام

منبع
اندازه‌گیری هورمون استرس ظرف چند ثانیه

فیسبوک ویژگی جدیدی را تحت عنوان Things in Common یا «نقاط مشترک» آزمایش می‌کند که افراد غیرآشنا با سلایق مشابه را به کاربر معرفی می‌کند.منبع

تامین آب شرب با استفاده از بذر

 

به گزارش خبرآنلاین، مطالعات جدید نشان می‌دهد گیاهان می‌توانند در نقش سیستم هشداردهنده برای محافظت از ما از مواد خطرناک اطرافمان عمل کنند.{لینک}

گیاهان به‌طور طبیعی به مواد شیمیایی و باکتری در اطراف ما واکنش نشان می‌دهند. بااین‌حال دانشمندان می‌توانند به‌صورت مصنوعی این قابلیت را با باز کردن منافذی که اجازه می‌دهد تا گازها داخل سلول‌های گیاهان رفت‌وآمد داشته باشند؛ افزایش دهند.

طراحی و توسعه گیاهان آپارتمانی که می‌توانند در برابر آنفلوانزا، مواد رادیواکتیو و گازهای مختلف و ترکیبات فَرّار، تغییر رنگ داده و واکنش نشان دهند، پیش‌تر توسط محققان انجام‌شده است و حالا می‌توان از این گیاهان به‌صورت حسگرهای بیولوژیکی بهره برد.

این گیاهان تاکنون آزمایشگاهی بوده ولی در برنامه‌های آینده می‌توانند در نقش آلارم و سیستم طبیعی هشداردهنده عمل کرده تا ما را از امواج مضر و سایر خطراتی که انسان را تهدید می‌کند، آگاه سازند.

استفاده از گیاهان دستکاری‌شده ابتدا در بحثی خصوصی میان نیل و سوزان استوارت در کنار دوستشان «رانا ابودعایه» مطرح‌شده و حالا محققان در دانشگاه تنسی طرح‌های واقعی در این زمینه داده تا بتوانند گیاهان آینده را با استفاده از قابلیت‌های جدید در کنار حفظ زیبایی‌شناختی آن‌ها توسعه دهند.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

5656

 

منبع

سرویسی که بزودی جایگزین اس ام اس می شود

شنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۹۷، ۱۲:۵۰ ق.ظ | bmjpyl bmjpyl
دستیار صوتی سامسونگ اول شد

آفتاب‌‌نیوز : به نظر می رسد عمر فناوری پیام کوتاه یا همان اس ام اس رو به پایان باشد چرا که یه سرویس دیگر در حال جایگزین شدن آن است.

سیستم موسوم به «Chat» توسط گوگل و با همکاری اپراتورهای مخابراتی جایگزین پیامک / SMS می‌شود تا رقیبی جدی علیه iMessage اپل، واتس‌اَپ و ... شود.

سرویس ارسال پیام RCS یا Rich Communication Services، نسل جدید و جایگزین استاندارد پیام کوتاه یا SMS یا پیامک است که از سال 2007 بدین سو توسط انجمن GSMA توسعه داده شده و برخی از اپراتورها به صورت انفرادی این سرویس را به نام «پیامک پیشرفته» برای کاربران خود عرضه کرده‌اند.

اما سیستم گوگل موسوم به «چت» این طور تعریف شده است که RCS از روی اینترنت منتقل شود و بدین ترتیب قصد دارد تا با کمک اپراتورهای مخابراتی، در برابر پیام‌رسان‌هایی مانند iMessage، واتس‌اَپ و ... بایستد.

در واقع گوگل با سیستم «چتِ» جدید خود، تمام سرویس‌های منفرد RCS را یک کاسه کرده و با یک استاندارد روی شبکه، گوشی هوشمند و سیستم عامل به صورت واحد مدیریت می‌کند.

انجمن GSMA سالهاست تلاش کرده تا شرکای جدیدی برای توسعه RCS پیدا کند که موفق نبوده و حالا با مشارکت گوگل، نفسی تازه به استاندارد RCS خواهد داد.

البته کارشناسان می‌گویند گوگل و اپراتوها خیلی دیر به این فکر افتاده‌اند و قبول آن در سطح جهان و همه اپراتورها (55 اپراتور موبایل در جهان وجود دارد) کمی سخت به نظر می‌رسد.

گوگل نیز قرار است روی اپلیکیشن پیامک اندروید / Android Messages app امکانات چت را پیاده سازی کرده و سیستم جایگزین پیامک را راه‌اندازی کند، البته نحوه دسترسی کاربران سایر سیستم‌عامل‌ها مانند آی او اس و ... هنوز معلوم نیست.

اقتصادنیوز

منبع

دستگاه فتوسنتز مصنوعی ابداع شد

جمعه, ۱۶ شهریور ۱۳۹۷، ۱۲:۴۶ ق.ظ | bmjpyl bmjpyl
روبیک هوشمند برای آموزش و مسابقه آنلاین

 توانایی بازسازی و تقویت روند فتوسنتز که گیاهان نور خورشید را به سوخت‌های قابل استفاده تبدیل می‌کنند، به معنای دستاوردی بزرگ برای پیگیری انرژی تجدیدپذیر است.محققان سراسر جهان این اواخر به پیشرفت‌های زیادی در این زمینه دست یافته‌اند، اما یک گروه از محققان دانشگاه کمبریج می‌گویند که می‌توانند نتایج بهتری را با فعال‌سازی مجدد یک مکانیزم طبیعی که طی میلیاردها سال فرگشت گیاه از بین رفته، تولید کنند.گیاهان در طبیعت، نور خورشید، کربن دی اکسید و آب را به کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها تبدیل می‌کنند تا با اکسیژنی که به عنوان یک محصول جانبی تولید می‌شود، بقای خود را تضمین کنند.سیستم‌های فتوسنتز مصنوعی تجربی که شامل برگ‌های مصنوعی و سلول‌های فوتوالکتروشیمیایی الهام گرفته از پروانه می‌باشند، از سلول‌های خورشیدی پیشرفته برای تجزیه آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده می‌کنند که می‌تواند به لحاظ نظری به یک سلول سوختی تبدیل و برای تولید برق استفاده شود.مشکل این است که کاتالیزورهای مورد نیاز برای راه‌اندازی این فرآیند، اغلب از موادی هستند که گران و سمی هستند. این بدان معنی است که آنها می‌توانند به عنوان تکنولوژی‌های مدرن مفهومی در آزمایشگاه کار کنند، اما زمانی که دانشمندان تلاش می‌کنند آن را به استفاده صنعتی نزدیک کنند، مشکل ساز می‌شوند.

دانشمندان دانشگاه کمبریج در حال توسعه چیزی هستند که به عنوان "فتوسنتز نیمه مصنوعی" شناخته می‌شود.همانطور که از نام آن برمی‌آید، این تکنیک از اجزای ساخته انسان بهره می‌جوید و آنها را با اجزای طبیعی برای تولید نتایج بهتر ترکیب می‌کند.در این مورد، این مولفه‌های طبیعی شامل مکانیزم‌های بیولوژیکی هستند که از طریق فرگشت به دلیل انرژی اضافی ایجاد شده توسط گیاهان از بین رفته‌اند."کاتارزینا سوکول" نویسنده اول این مطالعه می‌گوید: فتوسنتز طبیعی، کارآمد نیست، زیرا تنها برای زنده ماندن فرگشت یافته است. بنابراین حداقل مقدار انرژی مورد نیاز یعنی حدود 1 تا 2 درصد از آنچه که می‌تواند به طور بالقوه تبدیل و ذخیره شود، تولید می‌شود.سوکول و گروهش یک سلول فوتوالکتریک توسعه داده‌اند که سیستم فتوسنتز جذب نور قرمز و آبی را با آنزیم "هیدروژناز"(Hydrogenase)، آنزیمی که در جلبک‌ها با خواص فتوسنتز یافت می‌شود، متصل می‌کند. این ترکیب از عوارض جانبی سمی استفاده از کاتالیزور مصنوعی اجتناب می‌کند و منجر به نتایجی امیدوار کننده می‌شود.

سوکول می‌گوید: "هیدروژناز یک آنزیم موجود در جلبک است که قادر به کاهش پروتون‌ها در هیدروژن است. این فرآیند طی روند فرگشت غیرفعال شده است، زیرا برای بقای گیاه ضروری نیست، اما ما موفق شدیم از آن برای دستیابی به واکنشی که می‌خواستیم، یعنی تجزیه آب به هیدروژن و اکسیژن استفاده کنیم.همانند دیگر کارها در این زمینه، سیستم ابداعی محققان دانشگاه کمبریج در حال حاضر یک اثبات مفهومی است، اما محققان می‌گویند که دستگاه‌های فعلی را با توجه به مقدار انرژی تولید شده و ذخیره شده و نیز جذب بیشتر نور خورشید از فتوسنتز طبیعی،  بهبود می‌بخشد.سوکول می‌گوید: هیجان انگیز است که ما می‌توانیم به طور انتخابی فرآیندهایی را که می‌خواهیم انتخاب کنیم و واکنش‌هایی را که می‌خواهیم و در طبیعت غیرقابل دسترس است، به دست آوریم. این می‌تواند یک پلتفرم عالی برای توسعه فناوری‌های خورشیدی باشد.وی افزود: این رویکرد می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد تا با واکنش‌های دیگر مرتبط شود تا ببینیم چه چیزی می‌تواند انجام شود، این واکنش‌ها را بررسی کنیم و سپس قطعات مصنوعی و قوی‌تری را برای فناوری انرژی خورشیدی تولید کنیم.این تحقیق در مجله Nature Energy منتشر شد.
منبع

افزایش بحران تکرارپذیری علم در نشریه‌های معتبر

پنجشنبه, ۱۵ شهریور ۱۳۹۷، ۰۱:۰۰ ق.ظ | bmjpyl bmjpyl
سامسونگ یا هوآوی؟ / کدام‌یک زودتر اولین گوشی انعطاف‌پذیر تاشو را عرضه می‌کنند؟

بحران تکرار پذیری علم در علوم اجتماعی مخصوصا روان‌شناسی و آزمایش‌های علمی افزایش پیدا کرده است.

Arrayمنبع